Masaüstü Rol Yapma Oyunları (RPG)

Masaüstü Rol Yapma Oyunu (RPG) nedir?

En eski oyunlardandır aslında beraberce bir hikaye yazmak. Üç, dört arkadaş ile baştan belirlenen bir konu hakkında, git gide detaylanan, gelişen, belki de arap saçına dönerek takip etmesi imkansız hale gelen bir olay örgüsünü, sadece hayalinde canlandırarak yaratmak.

Masaüstü Rol Yapma Oyunları da aslında aynı meşgalenin daha iyi yapılandırılmış, sınırları belirlenmiş ve kurala dökülmüşüdür. Her oyuncunun bir “karakteri” vardır, ortakça yazılan hikayede başrolü paylaşan bu kendi karakterinin neler dediğini, neler yaptığını; hatta neler düşünüp hissettiğini anlatır oyuncu masadaki arkadaşlarına. “Rol Yapma” burada devreye girer: karakterin rolüne en iyi şekilde bürünmek masada bulunan diğerlerinin, karakteri en iyi şekilde hayal güçlerinde canlandırmalarına yardım edecektir.

Sadece, bir oyuncunun, (“Oyun Yöneticisi”) kendi karakteri olmaz. Bu oyuncu, geri kalan her şeyi canlandırır. Başrol oyuncularının başına gelecek durumlar, bulundukları ortamları masaya anlatır, karakterlerin tanıştıkları yan karakterleri oynar, yapılan eylemlerin başarıya ulaşıp ulaşmadıklarını, bu başarı veya başarısızlığın nasıl tecelli ettiğini anlatarak insanların hayal gücünde tüm olayların canlanmasını sağlar.

Bütün bunların sonucunda, yalnızca bir masa etrafında oturan 4-5 kişilik bir grup, birkaç saatin sonunda hayallerinde beraberce oluşturdukları bir hikayeyi ortaya çıkartmış, bir sonraki oturumda hikayenin nasıl devam edeceğini merak ederek ayrılırlar.

Daha önce Masaüstü Rol Yapma Oyunu oynamadıysanız, METUCON’da açılacak günübirlik oyunlara katılarak deneyimleyebilirsiniz. “Tecrübesiz” oyuncu seviyesindeki oyunların oyun yöneticileri, daha önce hiç masaüstü rol yapma oyunlarına katılmamış oyunculara konuyu anlatmak konusunda gönüllü oldukları için, çekinmeden gelin, oynayın!

Masaüstü Rol Yapma Oyunlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?

1- Bilet temin noktalarından RPG Bileti edinin.

2- Oyuna katılmak istediğiniz gündeki oyunlardan 5 tanesini gözünüze kestirin.

3- RPG Oyuncu Kayıt sekmesinden, iletişim bilgilerinizi, biletin içinden çıkan şifreyi ve oyun tercihlerinizi girerek kaydınızı yaptırın.

Oyuncu Kayıtları kapandıktan sonra nasıl kayıt yaptırabilirim?

METUCON’a sabah 10.00 gibi gelerek geç kayıt masasından oyuncu kontenjanları dolmamış oyunlara kayıt yaptırabilirsiniz.

Aynı şifre ile iki güne de kayıt yaptırırsam ne olur?

Aynı şifre ile sadece bir güne kayıt yapılabilmektedir. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Aksi halde, aynı şifre birden fazla kayıt yaptırılması durumunda bizim için en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.

5 tane tercih belirtmem niçin gerekli?

Oyunlara talebin eşit dağılmayacağını göz önünde bulundurun. Eğer belirttiğiniz tercihlere yerleştirilemezseniz canınızın hiç çekmediği bir oyuna yerleştirilme riskinizi ortadan kaldırmak için 5 tercih belirtmenizi istiyoruz. Katılımcıların önemli bir bölümü, yıllardır kullandığımız güvenilir oyuncu yerleştirme algoritması ile ilk ya da ikinci tercihlerine yerleştiriliyor. Diğer tercihler yığılma durumunda canınızın sıkılmaması için bir önlem.