Canlandırmalı Rol Yapma Oyunları (LARP)

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunu (LARP) nedir?

Doğaçlama tiyatroda, belirli bir sahne, olay veya konu etrafında kendi rolünüzü yaratır, sahnedeki diğer oyunculara tanıtır ve oynarsınız. Seyircisiz oynandığında doğaçlama tiyatronun en keyifli kısmı, o anda yaratmış olduğunuz bir karakteri diğer oyuncularla paylaşmak ve sizinle paylaşılan karakterlerle etkileşmek, fikir ve konu alışverişi yapmaktır.

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunlarında (Live Action Role Playing – LARP) ise bu tiyatro biraz daha önceden ayarlanmıştır. Oyunun başında size oyun yöneticisi ekibi karakterinizi anlatır. Burada, doğaçlama tiyatroda olduğu gibi karakterinizin nerede, nasıl bir olayın ortasında olduğunu öğrenirsiniz. Bununla birlikte, doğaçlama tiyatroda olmayan, diğer karakterlerle (veya en azından bir kısmı ile) ilgili bilgiler ve yapmanız gereken görevler de alırsınız.

Genelde, oynadığınız LARP oyununda bir genel amaç, bir de size ait kişisel amaçlarınız olur. Size ayrılan 3-4 saatlik oyun süresince diğer insanlarla konuşup, karakterinizin tüm kartlarını açık etmeden kozlarınızı oynamanız ve mümkün olabildiğince hem kendi görevlerinizi tamamlamanız, hem diğer bazı karakterlerin elindeki size zarar verecek görevleri engellemeniz, arta kalan zamanınızda da oyunun ana konusuna da katkıda bulunmanız gerekir.

Diplomasi, saray entrikası, dedektiflik hikayelerinden hoşlanıyorsanız, METUCON’da bulunacak LARP’lardan birinde şansınızı deneyin, ve unutmayın; her şey kötüye gitse ve karakterinizin tüm amaçları yok olsa da, oyun bittiğinde saatler boyunca çok eğlenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz.

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?

1- Bilet temin noktalarından LARP Bileti edinin.

2- LARP listesinden bir oyunu gözünüze kestirin.

3- LARP Oyuncu Kayıt sekmesinden, iletişim bilgilerinizi, biletin içinden çıkan şifreyi ve oyun tercihinizi girerek kaydınızı yaptırın.

İstediğim oyun oyuncu kayıt ekranında görünmüyor! Neden?

Oyuncu kontenjanı dolan LARP’lar oyuncu kayıt seçeneklerinden çıkarılır.

İlgimi çeken ya da programıma uyan bütün LARP’lar dolarsa ne yapabilirim?

LARP biletinizin şifresi ile masaüstü rol yapma oyunlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Tüm LARP’lar dolarsa ne yapabilirim?

LARP biletinizin şifresi ile masaüstü rol yapma oyunlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Oyuncu Kayıtları kapandıktan sonra nasıl kayıt yaptırabilirim?

METUCON’a sabah 10.00 gibi gelerek geç kayıt masasından oyuncu kontenjanları dolmamış oyunlara (LARP ya da RPG) kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda var: LARP oyuncu kontenjanları oldukça sınırlı olduğu için genelde oyuncu kayıtlarının bitmesine kalmadan tüm LARP’lar dolar.

Aynı şifre ile birden fazla LARP’a kayıt yaptırırsam ne olur?

Aynı şifre ile sadece bir LARP’a kayıt yapılabilmektedir. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Aksi halde, aynı şifre birden fazla kayıt yaptırılması durumunda bizim için en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.

Aynı şifre ile hem LARP’a hem RPG’lere kayıt yaptırabilir miyim?

Hayır. Lütfen bir önceki soruyu ve cevabını da okuyun.